راهنمای خرید ویلچر

معرفی ویلچر پله‌رو و انواع آن

معرفی ویلچر پله‌رو و انواع آن 1

همه چیز درباره ویلچرهای پله‌رو

سالمندان و معلولین معمولا به واسطه شرایط جسمانی‌شان با محدودیت‌های حرکتی مواجهند و برای رفع این محدودیت‌ها از صندلی‌های چرخدار یا ویلچر استفاده می‌کنند.

معرفی ویلچر پله‌رو و انواع آن 2

ویلچرها با توجه به توانایی‌ بیماران حرکتی، مسیر حرکت و محل زندگی‌ آنها در مدل‌ها و اشکال مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. یکی از نمونه‌های پرکاربرد این محصول، انواع ویلچر پله‌رو یا به اصطلاح پله‌نورد است.

این نوع همان‌طور که از نامش پیداست به افراد ناتوان یا کم‌توان کمک می‌کند تا به راحتی در مسیرهای پله‌دار تردد داشته باشند و بیشتر مناسب افرادی است که در محیط کار و یا زندگی‌شان پله‌های متعددی وجود دارد.

در این‌جا می‌خواهیم به معرفی ویلچر پله‌رو و انواع آن بپرداریم و برای خرید ویلچر مناسب به شما کمک کنیم.

ویلچر پله‌رو چیست؟

ویلچرهای معمولی اصولا برای سطوح صاف یا شیب‌دار مناسبند و زمانی که در مسیرهای پله‌دار قرار می گیرند، با مشکل مواجه می‌شوند. در چنین مواقعی ویلچرهای پله‌نورد به کمک افراد ناتوان یا کم توان می‌شتابند.

ویلچرهای پله‌رو زیرمجموعه‌ای از ویلچر برقی میباشد که مناسب افرادی است که توانایی بالا رفتن از پله را ندارند و طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که معمولا در وضعیت بدن فرد ناتوان حین بالا یا پایین رفتن از پله‌ها تغییری ایجاد نمی‌کنند و این تضمین وجود دارد که سرنشین سقوط نکرده و به وی آسیبی وارد نمی‌شود.

تفاوت بین ویلچر پله‌نورد و آسانسورهای پله‌ای چیست؟

برای جابجایی افراد ناتوان، امکان استفاده از دو وسیله ویلچرهای پله‌رو و آسانسورهای پله‌ای وجود دارد که در ادامه به بررسی تفاوت‌های این دو می‌پردازیم.

معرفی ویلچر پله‌رو و انواع آن 3

  • اولین نکته‌ای که در خصوص این نوع ویلچرها به چشم می‌خورد، قابل حمل بودن آن است. بنابراین  به کمک چنین ویلچرهایی الزاما نیاز به مسیرهای شیب‌دار یا آسانسور نخواهید داشت و امکان تردد در هر مسیری را دارید.
  • این نوع ویلچرها از همان پله اول، فرد ناتوان را به بالا می‌رساند، در حالی که آسانسورهای پله‌ای ممکن است، روی پله چندم نصب شوند و باید به معلول برای سوار شدن به آن، کمک کرد.
  • در صورت استفاده از ویلچرهای پله‌رو دیگر نیازی به حمل جداگانه ویلچر، تا بالای پله‌ها نیست.
  • ویلچرهای پله‌نورد، قابلیت جابه‌جایی و حمل با وسیله نقلیه به مکان دلخواه شما را دارد.

با توجه به مدل‌های مختلف ویلچر پله‌رو، این محصول قیمت‌های متفاوتی دارند، اما در مجموع قیمت پایین‌تری نسبت به آسانسورهای پله‌ای دارند.

نکاتی مهم برای خرید ویلچرهای پله‌رو

انواع مختلفی از ویلچرهای پله‌رو با ویژگی‌های متمایز وجود دارند که  در ادامه به بررسی نکاتی مهم برای انتخاب این نوع ویلچرها می‌پردازیم تا در زمان خرید دچار تردید و سردرگمی نشوید.

راه پله خود را اندازه‌گیری کنید.

قبل از خرید ویلچر باید عرض راه‌ پله‌ای که قرار است با آن بیشترین تردد را داشته باشید، اندازه‌گیری کنید و بر این اساس ویلچر مورد نیازتان را انتخاب کنید.

ویژگی‌ها را بررسی کنید.

بعد از این‌که اندازه‌گیری‌های لازم را انجام دادید، زمان آن فرا رسیده تا ویژگی‌های صندلی چرخدار پله‌رو را بررسی کرده و در نهایت مدلی را که با نیازهایتان منطبق است، انتخاب کنید.

معرفی ویلچر پله‌رو و انواع آن 4

ویژگی کاربردی در انتخاب نوع ویلچر پله‌رو:

نصب آسان

یک ویلچر پله‌رو مناسب باید نصب آسانی داشته باشد تا با هر بار حمل و نقل ویلچر، نیاز نباشد، مدت زمان زیادی را صرف نصب ویلچر و راه‌اندازی مجدد آن کنید. برای بررسی این موضوع هم بهتر است فیلم‌های مربوط به معرفی ویلچر را با دقت ببینید و نظرات کاربران را هم مطالعه کنید.

قابلیت تنظیم ویلچر

قابل تنظیم بودن ویلچر پله‌نورد به خصوص پشتی صندلی آن را بررسی کنید. زیرا قابلیت تنظیم ویلچر، این امکان استفاده اشخاص مختلف را فراهم می‌کند. 

بررسی ایمنی ویلچر

یک پله‌نورد استاندارد و ایمن باید سیستم ترمز و کمربند ایمنی داشته باشد تا سلامت سرنشین ویچلر به خطر نیفتد.

حداکثر بار وزنی

این محصولات با توجه به برند و مدل، حداکثر بار وزنی متفاوتی را تحمل می‌کنند. بنابراین باید مدلی را انتخاب کنید که حداکثر بار وزنی‌ قابل تحملش با وزن فردی که قرار است از آن استفاده کند، مطابقت داشته باشد و وزن فرد ناتوان یا کم‌توان را به راحتی تحمل کند.

باتری

صندلی چرخدار پله‌رو، نیروی مورد نیاز خود را از طریق باتری به دست می‌آورد و هر چه‌قدر باتری کیفیت بالاتری داشته باشد، مدت زمان بیشتری شارژ نگه می‌دارد. هم‌چنین بهتر است، باتری قابلیت جدا شدن از دستگاه را داشته باشد تا بتوان آن را در محل دلخواه خود، شارژ کنید. لازم به ذکر است، باتری لیتیومی به دلیل سبک‌تر بودن و دوام بیشتر، بهتر از باتری سرب اسیدی است.

 نوع نیازتان را بسنجید

برخی پله‌نوردان به صورت یکپارچه طراحی شده‌اند و برخی دیگر، صندلی مجزایی دارند که بر روی پایه سوار می‌شود. معمولا صندلی‌های یکپارچه، مناسب افراد مسن و معلولی است که همواره باید از ویلچر استفاده کنند. این نوع ویلچرها در ابعاد جمع و جوری طراحی می‌شوند و به راحتی از پله‌های باریک عبور می‌کنند. البته به این نکته توجه داشته باشید، حمل و نقل چنین ویلچرهایی سخت است و فقط مناسب افراد معلولی است که باید از ویلچر استفاده دائمی داشته باشند.

بررسی قیمت ویلچر

مدل‌های مختلفی از ویلچرهای پله‌رو با قیمت‌های متفاوت  وجود دارند، اما قرار نیست همه آن‌ها با بودجه شما همخوانی داشته باشند. بنابراین بعد از بررسی موارد ذکر شده، باید مدلی انتخاب کنید که متناسب با بودجه شما باشد و در عین حال ویژگی‌های مورد نیازتان را تامین کند.

معرفی ویلچر پله‌رو و انواع آن 5

آشنایی با انواع ویلچر پله‌رو

به‌طور کلی، این محصولات را می‌توان به دو نوع دستی و برقی تقسیم‌بندی کرد. در ادامه به معرفی هر یک از آن‌ها و بررسی مشخصاتشان می‌پردازیم.

ویلچر پله‌رو دستی

این نوع ویلچرها بدون استفاده از برق، کار می‌کنند و نیروی محرکه مورد نیازشان را، از انرژی بدن به دست می‌آورند. در ساختار چنین ویلچرهایی از ۴ چرخ استفاده شده و صرفا برای پیمایش فاصله‌های کم، توانایی حرکتی دارند. برای چرخ‌های عقبی ترمزهایی تعبیه شده تا در سطوح شیب‌دار بتوان ویلچر را کنترل کرد.

دو دسته در قسمت عقبی و در بالای پشتی صندلی ویلچر تعبیه شده تا ویلچر به راحتی حمل شود و همراهِ فرد ناتوان، برای حرکت دادن ویلچر نیازی به خم شدن نداشته باشد. در قسمت جلویی ویلچر هم، دو دستگیره برای حفظ توازن ویلچر در زمان جابه‌جایی    قرار گرفته است.

ویلچر پله‌رو برقی

استفاده از یک ویلچر پله‌رو برقی سبب می‌شود تا در زمان کوتاه‌تری، پله‌ها، پیموده شوند و ضریب ایمنی بیشتری برای توان‌خواهان به وجود بیاید. نمونه‌های برقی ویلچرهای پله‌رو، بر اساس سبک حرکتی‌شان به دو دسته جک‌دار و تسمه‌ای تقسیم‌بندی می‌شوند. 

در سبک تسمه‌ای که بیشتر از دیگر مدل‌ها مورد توجه افراد قرار گرفته است از یک تسمه مانند تسمه تانک‌های جنگی یا تسمه‌های نقالّه استفاده می‌کنند و کار با آن‌ها بسیار آسان است. 

پله رو جک‌دار توسط جکی که زیر ویلچر تعبیه شده از پله ها عبور می‌کند. این پله روها در پاگردهایی با طول حداقل یک متر قابل استفاده‌اند و به همین دلیل ابعاد پاگرد محدودیتی برای حرکت ویلچر به وجود نمی‌آورد. البته در زمان انتخاب این نوع ویلچر باید ارتفاع پله مورد نظرتان را بررسی کنید. 

در نظر داشته باشید، ویلچر پله‌رو جک‌دار در دو نوع عرضه می‌شود. یک نمونه آن، مناسب پله‌هایی تا ارتفاع 22 سانتی‌متر بوده و نوع دیگر آن برای ارتفاع پله تا 25 سانتی‌متر طراحی شده است.

نمونه‌های خارجی این محصول بیشتر ساخت کشور اتریش هستند، اما در سال‌های اخیر و با پیشرفت تکنولوژی در ایران مشابه با ویلچر پله‌رو اتریشی در ایران هم ساخته شد و با قیمت مناسب‌تری در اختیار متقاضیان قرار گرفتو

سخن آخر

حال که با نمونه‌های مختلف ویلچرهای پله‌رو آشنا شدیم و اطلاعاتی در خصوص خرید بهترین نوع آن پیدا کردیم، زمان آن فرا رسیده تا ویلچر مورد نظرتان را با بهترین کیفیت و متناسب با بودجه و نیازتان خریداری کنید تا دیگر افراد ناتوان و کم‌توان محدودیتی برای حرکت در محیط‌های پله‌دار نداشته  باشند و بدون نیاز به کمک شخص دیگری، با خیالی آسوده به امور مختلف زندگی‌شان بپردازند.

برای خرید انواع ویلچر برقی میتوانید به سایت مهام ویلچر ایرانیان مراجعه نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *