در حال نمایش 3 نتیجه

عصای زیر بغل که به آن کراچ Crutch هم گفته می‌شود، وسیله‌ای توانبخشی، برای تحمل وزن بیمار است. اگر این محصول، به‌صورت تکی استفاده شود، 80 درصد وزن بیمار را تحمل ‌می‌کند و استفاده از، جفت عصای زیر بغل، کل وزن بدن بیمار را حمایت خواهد کرد.

از دیگر مزایای آن کمک به حفظ تعادل بیمار  و پیشگیری از افتادن او، در هنگام راه رفتن است.

عصای زیر بغل مناسب چه افرادی است؟

این محصول مناسب افرادی است که دچار شکستگی، در ناحیه پا شده‌اند و یا بر روی ناحیه تحتانی، کمر، لگن، ساق پایشان، عمل جراحی صورت گرفته باشد. از آن‌جایی‌که پای آسیب‌دیده چنین بیمارانی، تا بهبودی کامل، نباید روی زمین قرار گیرد و یا کل وزن بیمار هم، نباید بر روی عضو آسیب‌دیده، بیفتد، بهتر است برای کمک در راه رفتن از عصای زیر بغل استفاده کنند.

علاوه بر موارد گفته شده، عصای زیر بغل، برای افراد معلول، بیمارانی که دچار سکته مغزی شده‌اند، کسانی که مادرزادی، در راه رفتن، لنگ می‌زنند و تعادل ندارند، کاربرد دارد.

این محصول، در گذشته از چوب ساخته می‌شد، اما امروزه، معمولا آن را از جنس آلومینیوم می‌سازند، تا استحکام بالا و وزن سبکی داشته باشد.

توجه داشته باشید، برای استفاده از عصای زیر بغل، فرد باید، قدرت زیادی در شانه و بازوهایش داشته باشد، بنابراین این نوع عصا، به افراد لاغر و سالمند توصیه نمی‌شود.

نکاتی برای انتخاب عصای زیر بغل مناسب

عصای زیر بغل به بهبودی کامل بیمار کمک می‌کند و انتخاب مناسب آن، در سلامت بیمار، نقش مهمی ایفا می‌کند. بنابراین قبل از خرید عصای مورد نظر، بهتر است، به موارد زیر توجه داشته باشید.

  • کاملا صاف بایستید. اگر صاف ایستادن برای شما مشکل است، می‌توانید 40 سانتی‌متر از قد خود کم کرده و ارتفاع عصا را بر این اساس، تنظیم کنید.
  • هر دو عصا را در دست بگیرید. 
  • کفی عصا بهتر است، 10 الی 20 سانتی‌متر دورتر از کفش شما قرار گیرد.
  • در چنین حالتی، پد یا بالشتک عصا، باید 3 الی 5 سانتی‌متر، پایین‌تر از زیر بغل شما قرار گیرد. 
  • پد بالشتک عصای زیربغل، باید نرم باشد. زیرا وارد شدن، فشار بیش از اندازه به زیربغل، ممکن است منجر به بی‌حسی و گزگز شدن انگشتان شود.
  • دسته عصای زیر بغل، باید در کنار مفصل ران و در ناحیه لگن قرار گیرد. 
  • زمان گرفتن عصا و استفاده از آن، آرنج باید، حدود 15 تا 30 درجه خم شود.

این نوع عصا را، جفتی انتخاب کنید، زیرا استفاده از عصای زیر بغل به‌صورت تکی، به کمر و پای شما، فشار زیادی وارد کرده و به حفظ تعادل‌تان، کمک چندانی نمی‌کند. این عدم تعادل، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به‌همراه خواهد داشت.

انتخاب اندازه عصا با ارتفاع قابل تنظیم، بسیار حائز اهمیت است، زیرا تنظیم نادرست ارتفاع، منجر به کمردرد می‌شود. معمولا عصاهای زیربغل در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ طراحی شده و از استانداردهای ایران / CE / FDA / TUV پیروی می‌کنند. ارتفاع عصا، در تمامی اندازه‌ها، 20 سانتی‌متر قابل تغییر است و می‌توان آن را بر اساس طول به سه دسته زیر تقسیم‌بندی کرد.

  • عصای زیر بغل کوچک: تنظیم ارتفاع از 95 تا 116 سانتی‌متر
  • عصای زیر بغل متوسط: تنظیم ارتفاع از 114 تا 135 سانتی‌متر
  • عصای زیر بغل بزرگ: تنظیم ارتفاع از 135 تا 156 سانتی‌متر

نحوه صحیح استفاده از عصای زیر بغل

برای استفاده از عصا باید دسته‌های آن را گرفته و قسمت پددار عصا را بین بازو و سینه خود فشار دهید.

بیمار باید پایه‌های عصا را با فاصله کم و کمی بیشتر از عرض شانه‌ها بر روی زمین قرار دهد.

هنگام راه رفتن با عصای زیر بغل، باید شانه‌ها عقب و لگن رو‌به‌جلو باشد و بیمار هم، هنگام حرکت، باید به جای نگاه کردن به‌سمت پایین، جلوی خود را نگاه کند.

برای شروع راه رفتن، پایه‌های عصا، باید با هم، از روی زمین برداشته شوند و کمی جلوتر بر روی زمین قرار گیرند.

زمان راه رفتن، وزن خود را روی دسته‌های عصا بیندازید، نه روی بالشتک‌های آن! زیرا وارد شدن فشار به ناحیه زیر بغل، به اعصاب و رگ‌های آن آسیب وارد کرده و ممکن است پس از مدتی، در شانه خود، احساس درد، بی‌حسی یا گزگز شدن انگشتان داشته باشید.

 برای نگه‌داشتن عصای زیر بغل، از قسمت بالای بازو و تنه استفاده کنید و برای کنترل بهتر، از دستان خود و دستگیره عصا استفاده کنید.

به این نکته توجه داشته باشید، هنگام راه رفتن با عصا چیز دیگری در دست نداشته باشید. در صورت نیاز هم، بهتر است، از کوله‌پشتی استفاده کنید.

زمانی که از عصا استفاده نمی‌کنید، آن‌ها را سر و ته،  روی زمین قرار دهید تا عصا بر روی زمین سقوط نکند.

قیمت عصای زیر بغل

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که نیاز به عصای زیر بغل دارید، اما بین مدل‌ها و قیمت‌های مختلف آن سردرگم شده‌اید، لازم است بدانید، این نوع عصا، مدل‌های مختلفی داشته و عوامل بسیار زیادی بر روی قیمت آن، تاثیرگذارند. 

بنابراین برای خرید این محصول به مواردی نظیر جنس عصا، مدل، طول، وزن و برند تولیدکننده آن توجه ویژه داشته باشید. شما می‌توانید نمونه‌های مختلف این محصول را، با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت، از مهام ویلچر ایرانیان تهیه کنید. چنانچه در انتخاب طول عصا با مشکل مواجه شدید، مشاورین ما، شما را برای انتخاب عصای مناسب و استاندارد کمک می‌کنند.