در حال نمایش یک نتیجه

عصای چهارپایه، نوعی وسیله توانبخشی است که برای حمایت از بیمار، بهبود تعادل و افزایش فعالیت و استقلال وی کاربرد دارد.

بیشتر افراد کم‌توان و سالمند برای حفظ تعادل بیشتر در راه رفتن، از آن استفاده می‌کنند و یک گزینه محبوب، برای افرادی است که در ناحیه مچ یا ساق پا، دچار آسیب شده‌اند.

مشخصات ظاهری

این مدل عصا، همان طور که از نامش پیداست، چهار پایه مقاوم داشته و در عین حال بسیار سبک است.

عصای چهارپایه، سطح اتکای بیشتری دارد و وزن بیشتری را می‌تواند، تحمل کند. این نوع وسیله توانبخشی، توانایی تحمل کل وزن بدن بیمار را دارد، بنابراین عصای چهار پایه مناسب افرادی است که سرشانه‌های نسبتا قوی‌ دارند.

 عصای چهارپایه به بیماران، کمک می‌کند تا به تنهایی و بدون نیاز به دیگران، روی پای خود بایستند، جلوی وارد شدن فشار به پا و یا زانوی آسیب دیده را می‌گیرد و از مهره‌های ستون فقرات و کمر در مقابل فشارهای وارد شده، محافظت می‌کند.  

این وسیله توانبخشی، معمولا از آلومینیوم ساخته می‌شود.

وزن سبک و مقاومت بالای آن در برابر فشار وارد شده از طرف بیمار، به‌همین دلیل است.

به این نکته توجه داشته باشید، هنگام استفاده از عصای چهارپایه، برای حفظ پایداری بیشتر، پایه‌های آن، باید به طور کامل روی زمین قرار گیرند، البته استفاده از آن، سرعت راه رفتن راکاهش می‌دهد.

بالا رفتن از پله‌ها با این نوع عصا هم، بسیار سخت است.

لاستیکی که در کف پایه‌های عصا قرار گرفته است، مانع از سُر خوردن و خطرات ناشی از افتادن بیمار می‌شود. نرم بودن بیش از حد لاستیک، منجر به استحکام کم و زود خراب شدن آن می‌شود و اگر زیاد سفت باشد، ممکن است بیمار یا سالمند زمین بخورد.

از دیگر مزایای این محصول، قابلیت تنظیم ارتفاع آن است. با پین‌هایی که روی بدنه عصا قرار گرفته شده است، می‌توان طول عصا را، متناسب با قد بیمار تنظیم کرد.

انواع عصای چهارپایه

عصای چهارپایه با توجه به مدل پایه و دسته، انواع مختلفی دارد و می‌توان آن‌ها را به صورت زیر تقسیم‌بندی کرد.

دسته این نوع عصا، می‌تواند، صاف باشد یا شکلی شبیه به S داشته باشد.

گفتنی است، ایجاد انحنا در دسته، به حفظ تعادل بیمار کمک می‌کند.

پایه‌های عصا هم با توجه به ارتفاع، ضخامت و پهنا، از تنوع بالایی برخوردار هستند.

هرچه پایه‌ها ضخیم‌تر و پهنای بیشتری داشته باشند، فرد هنگام حرکت، تعادل بیشتری دارد، البته پهن بودن پایه‌ها، ممکن است، برای تردد فرد بیمار، در مکان‌های مختلف مانند بالا رفتن از پله‌ها، معابر باریک و یا حتی برای عبور از چارچوب در، مشکل‌آفرین باشد. 

نکاتی برای خرید عصای چهارپایه

به طور کلی عصا چهارپایه از سه بخش اصلی دسته ، بدنه و کفی تشکیل شده است.

زمان انتخاب عصا باید هر یک از این بخش‌ها را به‌صورت جداگانه بررسی کرد، تا سلامت فرد به خطر نیفتد.

  • سایز و اندازه عصا، باید مطابق با قد افراد انتخاب شود. برای انتخاب سایز مناسب، ابتدا کفش مناسب پوشیده و دسته عصا را در حالت ایستاده بگیرید. در این حالت مچ دست باید در کنار ران قرار گیرد و مفصل آرنج هم، حدود 15 تا 30 درجه خم شود.
  • دسته عصا باید طراحی استانداردی داشته باشد تا فشار زیادی به دست بیمار وارد نکند، کف دست را کاملا پوشش دهد و لغزنده نباشد.
  • بدنه عصا، به‌عنوان بخش اصلی آن، باید بسیار مقاوم و مستحکم باشد و در اثر فشار وزن بیمار، شکل ظاهری آن تغییر نکند.
  • لاستیک موجود در کف پایه‌های عصا که، مانع از لیز خوردن آن می‌شود، باید کیفیت بالایی داشته باشد و در صورت نیاز بتوان آن را تعویض کرد. 

قیمت عصای چهارپایه

عصای چهارپایه وسیله‌ای کاربردی است که  از تنوع بالا و قیمت‌های متفاوتی برخوردار است.

قیمت این نوع عصا به عوامل مختلفی نظیر برند و شرکت تولید‌کننده، جنس و مدل عصا بستگی دارد. با خرید از مجموعه مهام ویلچر، محصول مورد نظر شما با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در اختیارتان قرار می‌گیرد.